უხვმა ნალექმა და სეტყვამ დააზიანა ყვარლის და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების რამდენიმე სოფელი. მიმდინარეობს ზარალის დათვლა
სეტყვამ ყვარლის მუნიციპალიტეტის რამდენიმე სოფელში სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები მნიშვნელოვნად დააზარალა. თითქმის 100%-ით განადგურდა როგორც ერთწლიანი, ასევე მრავალწლიანი ნარგავები, მათ შორის ვენახის ნაწილი.
ძლიერმა სეტყვამ საცხოვრებელი სახლების სახურავები და ავტომობილებიც დააზიანა. დაიტბორა სახლების პირველი სართულები, სარდაფები და ეზოები. უამინდობამ პრობლემები შექმნა ელექტრომომარაგების მხრივაც, რის გამოც მოსახლეობის ნაწილი ელექტროენერგიის გარეშეა დარჩენილი. სტიქიის ზონაში ვითარებას ადგილზე გაეცნო ყვარლის მერი. გივი ზაუტაშვილის განმარტებით, სპეციალური კომისია ზარალს უკვე ითვლის.
„უხვმა ნალექმა და სეტყვამ დააზიანა ყვარლის მუნიციპალიტეტის რამდენიმე სოფელი. ამ დროისთვის მიმდინარეობს სამაშველო სამუშაოები. ჩვენი ადგილობრივი ძალებითა და სამაშველო სამსახურების დახმარებით გაწმენდილია გზები და მიმდინარეობს ზარალის დათვლა“, - განაცხადა ზაუტაშვილმა.
სეტყვამ ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტიც დააზარალა. ლაგოდეხის მერის მოადგილის, ზურაბ კოჭლამაზაშვილის ინფორმაციით, “თითქმის მთლიანი მუნიციპალიტეტი დაისეტყვა”.
“ახლა მერიის წარმომადგენლებთან ერთად დავდივართ და ობიექტებს ვათვალიერებთ… ზარალს კომისია დილიდან დაითვლის და შეაფასებს, მაგრამ რეალურად, პრობლემა ყველა სოფელშია”, — აღნიშნა კოჭლამაზაშვილმა.
ლაგოდეხის მერიამ ამ საკითხზე სოციალურ მედიაშიც დაწერა. უწყების ცნობით, “სტიქიამ, მოსახლეობას, საცხოვრებელ სახლებთან ერთად, სასოფლო – სამეურნეო სავარგულები და ვენახები დაუზიანა. დაზიანებულია, ასევე, გარე განათების ბოძები და ელექტროსადენები”.
“ადგილობრივი ტექნიკის საშუალებით პირველადი სამუშაოები მიმდინარეობს”, — აღნიშნავს მერია და ამატებს, რომ ზარალის დათვლის შემდეგ, მოსახლეობას დახმარებას “შესაძლებლობის ფარგლებში” აღმოუჩენენ.